E-výpůjčky

Elektronické knihy zpřístupňujeme v několika formátech. Možnosti využití jednotlivých typů e-knih se liší, některé jsou online přístupné a lze je volně stahovat, jiné je možno prohlížet pouze v prostorách knihovny, další jsou k dispozici pro vypůjčení na časově omezenou dobu.

Palmknihy

Služba je nabízena spolu s portálem Palmknihy a zahrnuje české tituly převážně z oblasti beletrie. Tyto e-knihy a e-audioknihy nalezené v našem katalogu si mohou registrovaní čtenáři přímo v katalogu odkudkoli vypůjčit. Pro čtení je nutno se zaregistrovat také na portále palmknihy.cz se stejnou e-mailovou adresou jako v naší knihovně. Číst vypůjčenou e-knihu či e-audioknihu můžete pomocí aplikace Palmknihy v systémech Android a iOS a na vybraných čtečkách

Bookport

Online knihovna nabízející přístup k více než 8 600 titulům (beletrie, populárně-naučná i odborná literatura). Knihy pocházejí z produkce významných českých nakladatelství (Karolinum, Host, Grada, Portál atd.). Přístup k publikacím ve formátu PDF a ePUB je možný ze všech zařízení (PC, tablet, mobil - na jeden účet je možné mít připojena až 3 zařízení). Aplikace pro offline čtení je omezena počtem 6 současně přístupných titulů.

Návod k přihlášení: 

Na webu Bookport klikněte v pravém horním rohu na "Přihlásit se" → vyberte možnost "Přístup prostřednictvím EduID" → ze seznamu institucí vyberte MSVK → Zadejte své knihovní přihlašovací údaje → potvrďte informace předávané službě. 

 

E-knihy z vysokoškolských nakladatelství

Prostřednictvím platformy EBSCOhost zpřístupňujeme e-knihy vydavatelství Karolinum a Munipress. E-knihy můžete číst online nebo si je můžete stáhnout do svých čtecích zařízení.

V případě potřeby je možno si e-knihy také stáhnout do vašich čtecích zařízení, a to až na 30 dní. Ke stahování knih je nutné mít naistalovanou aplikaci Adobe Digital Editions (ke stažení bezplatně) a vytvořenou osobní schránku My EBSCOhost. Podrobný návod

Flexibooks

V nabídce máme také českou odbornou literaturu, kterou zpřístupňujeme ve spolupráci s nakladatelstvím Fraus přes portál Flexibooks. Po vypůjčení v katalogu obdržíte e-mail s aktivačním kódem. E-knihy lze číst pomocí aplikace Flexibooks v zařízeních s operačními systémy Windows, Apple iOS nebo Android (od dubna 2023 není možné  stahovat čtečku Flexibooks na zařízeních s verzí OS Android 10 a vyšší, čtečka pro Android je nahrazena univerzální online čtečkou Flexibooks). 

 •  

Knihovna projektu The Love of Reading (Erasmus+)

MSVK v rámci tohoto projektu buduje a spravuje online knihovnu elektronických knih, které slouží potřebám studentů participujících škol. Knihovna je přístupná také všem studentům a pedagogům EU. 

 •  
 • ProQuest Ebook Central

  Vyberte si z téměř 1 000 000 e-knih na platformě ProQuest Ebook Central. Dejte nám vědět, kterou publikaci pro vás máme zakoupit. Váš návrh posoudíme a nejpozději do 3 dnů vás budeme mailem informovat o tom, zda je publikace dostupná k online studiu

  Pro více informací se podívejte na videotutorialy v AJ nebo si přečtěte podrobný návod 

  Počet vypůjčených e-knih z této platformy se nepočítá do povoleného limitu 7 vypůjčených e-knih. 

 • Regionální e-knihy

  Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě publikuje starší regionální knihy ve formě e-knih. Jde o autorsky volná díla místních autorů. E-knihy jsou dostupné ve formátech vhodných pro čtečky elektronických knih a jiná čtecí zařízení - pdf, pdf pro čtečky, ePub, mobi. Knihy lze volně stahovat, jsou poskytovány pod licencí Creative Commons.

 •  

E-knihy Městské knihovny v Praze

Městská knihovna v Praze vydává volně dostupné e-knihy zahrnující starší českou, zahraniční i moderní produkci. Ve více než dvoutisícovce nabízených titulů převažuje beletrie, jak českých, tak světových klasiků. Nechybí ale ani díla současných českých autorů. V žánrově bohaté kolekci najdete pohádky, komiksy, horory, fantasy, cestopisy nebo jiné nebeletristické knihy. Tyto e-knihy jsou volně dostupné a v běžných formátech jako ePub, pdf, html a dalších.

E-knihy do každé knihovny

Naše knihovna se zapojila do projektu, díky němuž zpřístupňuje elektronické verze novějších českých knižních titulů (převážně z nakladatelství Academia). Prozatím se služba omezuje na možnost prohlížet a studovat publikace na vybraných PC ve studovně časopisů.

Současné české e-knihy

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě zpřístupňuje e-knihy českých autorů, od nichž získala souhlas se zveřejněním. Knihy jsou nabízeny v různých režimech podle udělené licence (volně všem zájemcům, pouze registrovaným uživatelům či jen na počítačích v budově knihovny).

Elektronické verze místních zpravodajů Moravskoslezského kraje

MSVK ve svém katalogu zpřístupňuje online elektronické verze zpravodajů obcí a měst Moravskoslezského kraje.

Čtečky elektronických knih

Čtečky e-knih si můžete vypůjčit v poradně (půjčovna). Tato služba umožňuje vyzkoušet si různé typy a značky e-čteček. Půjčují na dobu 14 dní oproti vratné kauci 1000 Kč

Copyright © 2009 - 2024 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě