Živá encyklopedie

V roce 2023 zahajujeme realizaci projektu Živá encyklopedie, který si klade za cíl vyhledávat, mapovat, dokumentovat a popularizovat významné fenomény kultury, vědy a života Ostravska (např. významné osobnosti, instituce, periodika, budovy). Jedná se o dlouhodobý záměr a rok 2023 bude pilotním rokem pro nastavení projektu.

Pro tento účel bylo zvoleno prvních pět hesel, a kromě jejich samotného zpracování, bude v této pilotní fázi připravena také metodika tvorby Živé encyklopedie a její střednědobý a dlouhodobý plán.

Projekt Živá encyklopedie formou webového portálu představí ve své pilotní fázi takové fenomény, u nichž si právě v tomto roce připomeneme významná výročí:    

  1. Jan Prokeš:     politik, poslanec, v letech 1918–1935 starosta Moravské Ostravy;    
  2. Václav Šusta:  báňský odborník, geolog a paleontolog;    
  3. A. C. Nor:         slezský spisovatel a novinář;    
  4. Nová Ostrava a dnešní Poruba;    
  5. povýšení Karviné na město.

Jednotlivé fenomény budou přibližovány formou podrobných a zajímavých textů, popularizačních spotů, výstav, přednášek pro veřejnost, komentovaných vycházek, panelové diskuse, vydáním 3 e-knih, zpracováním interaktivní mapy, přípravou montánní hry pro rodiny s dětmi, vytvořením pracovních listů pro školy a dalších navázaných aktivit.

Pro „oživení“ lokálních fenoménů přispěje také portál www.ziva-encyklopedie.cz.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy (https://www.ostrava.cz/cs) a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

                                               

                                          

 

Datum poslední aktualizace: 11.09.2023
Copyright © 2009 - 2024 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě