Černá kostka

Moravskoslezská vědecká knihovna již od svého vzniku (1951) sídlí v prostorách Nové radnice v Ostravě na adrese Prokešovo nám. 9, Prokešovo náměstí 7 a částečně také v bytovém domě Prokešovo náměstí 2. 
 
V roce 2004 byla vyhlášena soutěž na zpracování urbanistického, architektonického a provozního řešení novostavby knihovny. Zasláno bylo celkem 43 návrhů, vítězem se stali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař s projektem, pro nějž se vžilo označení Černá kostka. Architektonicky výrazná stavba symbolizující pevnou schránku vědění měla vyrůst naproti Domu kultury města Ostravy a měla se stát jednou z dominant moravskoslezské metropole. V roce 2010 byl však tento projekt vzhledem k vysoké finanční náročnosti pozastaven.
 
V dalších letech se objevily rozmanité návrhy na podobu nového sídla knihovny. Zmínit lze především projekt, který počítal s umístěním knihovny v atraktivní lokalitě Dolní oblasti Vítkovice. Tento záměr však narazil na problém s financováním, a tak byl již v rané fázi opuštěn.
 
V roce 2018 pak zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo o návratu k projektu Černé kostky, která bude adaptována pro potřeby smart knihovny 21. století. 
 
Ministerstvo životního prostředí ČR  dne 15. 11. 2023 rozhodlo o přidělení financí z Operačního programu Spravedlivá transformace pro stavbu Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Moravskoslezský kraj tak na tento projekt získal z evropských zdrojů 1,6 miliardy korun. Nyní probíhá hodnocení nabídek z výběrového řízení na zhotovitele stavby.
 
Aktuální informace o projektu najdete na webových stránkách www.cerna-kostka.cz.
 
 
Brožura Černá kostka (2024) 
Propagační leták Černá kostka (2024) 
Fajnova: Projekt - Moravskoslezská vědecká knihovna 
iDnes: Černá kostka v Ostravě získala územní rozhodnutí, čeká na stavební povolení
Stavby v MS kraji: Černá kostka - územní řízení
Černou kostku by měl zaplatit program Spravedlivé transformace 
 
Strategickými partnery jsou:
                
 

Vizualizace

Datum poslední aktualizace: 04.07.2024
Copyright © 2009 - 2024 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě