Výpůjční služby

V MSVK najdete téměř 1 200 000 svazků dokumetů (knihy, noviny a časopisy, nomy, audioknihy atd.). Většinu z nich si můžete půjčit domů, některé jsou zpřístupněny pouze v knihovně a pokud dokument, který potřebujete, nevlastníme, můžete požádat o vypůjčení z jiné knihovny (v ČR/zahraničí). Podrobná pravidla všech výpůjčních služeb najdete v PDF Knihovním řádu.

Výpůjčka domů

Výpůjčky domů (absenční) jsou umožněny pouze registrovaným uživatelům. Celkem můžete mít vypůjčeno až 40 dokumentů (avšak najednou pouze 14 e-knih, 4 normy a 3 deskové hry).

Všechny dokumenty je nutné objednávat přes online katalog. Vyhledejte dokument a klikněte na kolonku Všechny jednotky. Zobrazí se informace o dostupnosti, pak zvolíte Požadavek a kliknutím na OK odsouhlasíte objednávku. V případě, že je kniha vypůjčena (kolonka Požadavek svítí oranžově), se zařadíte do fronty rezervací na daný dokument.

Délka výpůjční doby se liší:

  • knihy – 30 kalendářních dnů
  • svázané časopisy, normy, hudební CD, audioknihy – 7 kalendářních dnů
  • deskové hry – 14 kalendářních dnů

Výpůjční lhůtu lze prodloužit maximálně 11x (online, osobně, telefonicky) a pokud není dokument rezervován. Při pozdním vrácení  je uživatel povinen zaplatit pokutu (viz ceník). 

Výpůjčky můžete vracet i mimo otevírací dobu do biblioboxu před knihovnou.

Zásilka publikací domů

Čtenářům s platnou registrací nabízíme možnost zaslání až 3 knih domů či do vybrané pobočky Zásilkovny. Služba je zpoplatněna. Cena zásilky se odvíjí od zvoleného způsobu doručení a hradí se dobírkou při vyzvednutí (často lze platit kartou):

V případě zájmu vyplňte tento formulář. Vaše objednávka je závazná. V případě nevyzvednutí bude cena zaúčtována na čtenářském účtu jako dluh, který musíte při další návštěvě, nebo prostřednictvím platební brány uhradit.

Výpůjčka pouze v knihovně

Dokumenty se statusem prezenčně není možné půjčovat domů (z důvodu ochrany či legislativních omezení). Můžete je však studovat ve studovně, přichystáme je na počkání. Pro zhotovení kopií pro osobní potřebu je ve studovně k dispozici skener a kopírky.

Jedná se především o:

  • knihy vydané do roku 1900
  • knihy získané tzv. povinným výtiskem
  • nesvázané časopisy
  • audiovizuální dokumenty

Výpůjčka z jiné knihovny - meziknihovní výpůjční služba

Nevlastníme-li dokument, který hledáte, můžeme jej pro vás vypůjčit z jiné knihovny. Jedná se o tzv. meziknihovní výpůjční službu (MVS). Požadavek se zadává prostřednictvím online katalogu (horní menu - MVS). Zde uvedete, zda máte zájem o výpůjčku/kopii a dokdy je váš požadavek aktuální.

MVS je zpoplatněna (poplatek 70,- Kč zahrnuje poštovné a balné). V případě, že půjčující knihovna požaduje úhradu dalších nákladů, je uživatel povinen je zaplatit v plné výši. Cenu kopií stanovuje zasílající knihovna.

Pokud požadovaný dokument nevlastní žádná knihovna v ČR, je možno požádat o výpůjčku ze zahraničí. Předpokládanou cenu mezinárodní meziknihovní výpůjční služby (MMVS) podá uživateli pracovník infobodu nebo pracovník vyřizující MVS.

Pro objednávku MVS se přihlašte do vašeho konta a vyplňte formulář.

Copyright © 2009 - 2024 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě