Mediální olympiádu 2023 vyhráli studenti Matičního gymnázia Ostrava

31.březen 2023

V Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě se dnes před odbornou porotou potkaly týmy středoškoláků z Krnova, Ostravy a Třince, které se probojovaly do finále olympiády. Na finalisty čekaly dvě disciplíny: kritická práce s textem v časovém limitu a obhajoba vlastní audiovizuální tvorby o šíření dezinformací.

Nejlépe si se zadanými úkoly poradili studenti ze školy Matiční gymnázium Ostrava a v Mediální olympiádě 2023 zvítězili. Na 2. místě porota ocenila studenty z Gymnázia Třinec a 3. místo získal tým z Gymnázia Olgy Havlové, Ostrava-Poruba.

„Chtěli jsme zábavnou formou přitáhnout pozornost mladých lidí ke klíčovému tématu mediální gramotnosti,“ vysvětluje Pavlína Tassanyi z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, proč knihovna soutěž organizuje.

Soutěžící museli pro finálové klání natočit krátké video o aktuálním fenoménu řetězových e-mailů a obhájit jej před porotou. Zvolili si publikum, které chtějí oslovit, co chtějí sdělit, vhodný žánr i scénář. Vytvořené soutěžní spoty bude Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě používat při výuce mediální gramotnosti, které se dlouhodobě věnuje.

„Naše odborná porota byla mile překvapena vysokou úrovní práce studentů,“ konstatoval Ondřej Filipec z Univerzity Palackého v Olomouci, odborný garant celé akce. „Skvěle se orientují v problematice médií, dokážou kriticky myslet, a hlavně si uvědomují důležitost mediálních kompetencí pro život v demokratické společnosti,“ pokračoval. „Je vždy příjemné pracovat s motivovanými mladými lidmi,“ zhodnotil olympiádu Ondřej Filipec.

Motivaci vítězného týmu osvětluje Dominik Kalouda: „Kritické myšlení nás hodně zajímá a všichni tři soutěžíme v debatování, takže jsme na nabídku zapojit se do Mediální olympiády naskočili bez váhání.“

Zatímco Mediální olympiáda 2023 byla jako pilotní ročník otevřená studentům středních škol a učilišť Moravskoslezského kraje, připravovaný ročník 2024 už osloví studenty z celé České republiky. Vítězný tým dostal věcné ceny a podívá se do Evropského parlamentu ve Štrasburku, kam vyrazí už za 2 týdny. 

Výsledky:

5. místo Tým Motyky, Gymnázium Krnov: Vojtěch Kubica, Vojtěch Rozprým, Ondřej Vůjtek a paní učitelka Lenka Bažová
4. místo  Tým Los pollos hermanos, Gymnázium Ostrava-Hrabůvka: Zlata Palkovská, Stela Kučerová, Jiří Zedník  a pan učitel Rostislav Hlaváč
3. místo Tým Havlovka, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba: Matěj Čentík, Karolina Vládíková, Kristýna Prášilová a pan učitel Lukáš Hotový 
2. místo Tým 7. A/2, Gymnázium Třinec: Matyáš Filla, Marek Skibiński, Zuzana Bojková a paní učitelka Věra Pastorková
1. místo Tým  Oxid hořečnatý, Matiční gymnázium Ostrava: František Malý, Dominik Kalouda, Filip Zvalený a paní učitelka Andrea Pastrňáková

Dokumenty ke stažení

Copyright © 2009 - 2023 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě